Co je to lymfatický systém a jeho funkce
Lymfatický systém je neuzavřený okruh vedoucí celým tělem. Tímto okruhem díky smršťování svalů proudí lymfa neboli míza – nažloutlá tekutina, která se sbírá z tkání a dostává se do krevního oběhu. Pokud svaly nepracují, lymfa se začíná hromadit v lymfatických cévách a tím ucpává lymfatický systém. Následkem toho může dojít ke vzniku otoků, celulitidy a dalších potíží.
Pročištěný lymfatický systém a správné proudění lymfy je důležité pro funkční imunitní systém. Lymfa navíc vyplavuje z těla toxiny, přebytečné tuky a další odpadní látky. Společně s imunitním systémem brání tělo před infekčními i nádorovými onemocněními, a proto je velmi důležité lymfatický systém nezanedbávat a klást důraz na zdravý životní styl.
Jaké jsou projevy ucpaného lymfatického systému
Projevů ucpaného lymfatického systému je celá řada. Některé mohou být pouze estetickým problémem, například celulitida, jiné vám mohou silně znepříjemňovat život. Pojďme se na tyto problémy podívat zblízka.
Celulitida
Celulitida, jinak známá jako pomerančová kůže, je častým projevem ucpaného lymfatického systému. Trpí jí převážně ženy všech tvarů i věkových kategorií, u mužů se objevuje velmi zřídka. Celulitida se objevuje na místech, kde se více ukládá tuk, tedy na břiše, hýždích, stehnech či pažích.
Celulitida vzniká změnami tukového vaziva, kdy se zvětšuje objem tukových buněk, které se dostávají na povrch. V těch samých místech dochází ke sníženému průtoku krve a lymfy a začíná se zde hromadit voda. Tímto způsobem vznikají ony nechvalně známé hrbolky a dolíčky na kůži. O tom, jak se efektivně zbavit celulitidy, si přečtěte v našem dalším článku.
Celulitida, houževnatý protivník, kterého určitě znáte i pod spojením pomerančová kůže. Vizuální podobnost mezi slupkou pomeranče a hrbolky a dolíčky, kterými se celulitida projevuje, je naprosto očividná. Ačkoli se jedná spíše o kosmetický problém, dokáže potrápit a na sebevědomí rozhodně nepřidá. A pokud máte pocit, že se týká pouze žen oblejších tvarů, vyvedeme vás z omylu. Problém s ní mohou mít i ženy štíhlé a zřídka se objevuje i u mužů. Ptáte se, co na ni pomáhá? Zda existuje vůbec ějaký způsob, jak se celulitidy zbavit? Odpovědí vás potěšíme. Samozřejmě že ano. Možností je hned několik. Některé vám zde představíme.
Jak se zbavit celulitidy
Přibírání na váze
Přibírání na váze může být dalším příznakem ucpaného lymfatického systému. Ten totiž odplavuje z těla toxiny a přebytečné tekutiny. Funguje tak jako drenážní systém. Pokud je ale ucpaný, vše, co by mělo z těla odtékat, v něm zůstává, anebo odchází jen velmi pomalu. Toxiny, metabolity, poškozené a odumřelé buňky se v těle začnou hromadit a mohou způsobovat zánět, který může zvyšovat produkci tukových buněk, a tedy i nabírání váhy. Pokud vás trápí přibírání a přebytečné tuky, přečtěte si náš článek, kde vám poradíme, jak se tuků zbavit.
Kožní problémy – akné, vyrážky
Akné a vyrážky vznikají ze stejného důvodu jako přibírání na váze. Toxiny a odpadní látky při ucpaném lymfatickém systému neodchází z těla, ale hromadí se v kůži. To vede ke všemožným kožním problémům od svědivé suché kůže přes různé vyrážky až po akné v obličeji i na jiných částech těla. Zároveň se mohou ve větší míře objevovat vrásky nebo váčky pod očima.
Chronická únava a časté bolesti hlavy
I velká únava, která se projevuje zčistajasna bez předešlé fyzické námahy, může být znakem poruchy lymfatického systému. Opět je na vině hromadění odpadních látek, které zatěžují váš organismus, a proto se cítíte vyčerpaní a bez energie. Zadržované toxiny mohou také zvyšovat tlak na cévy a nervy v mozku, a vyvolávat tak tupé či pulzující bolesti hlavy. Pokud tyto problémy nezačnete řešit včas, mohou vést až k poruchám spánku, které mohou být spouštěčem migrénových záchvatů.
Otoky končetin a oblastí kloubů
Pokud je lymfatický systém ucpaný, zadržuje v těle mimo jiné i vodu. Ta způsobuje otoky nohou, rukou nebo konkrétně v oblastech kloubů – kolenou, loktů a zápěstí. Setkat se můžete také s otoky obličeje. Pokožka může být napjatá a na dotek i velmi bolestivá. Otoky končetin omezují pohyblivost, v závažnějších případech dochází i k vyboulení mízních cév. V takových případech doporučujeme vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Trávicí potíže
Při ucpaném lymfatickém systému se odpadní látky mohou hromadit také v zažívacím traktu, což může způsobovat trávicí potíže, například nadýmání, zácpu či průjem, ale také různě silné bolesti břicha, v lepším případě jen lehký diskomfort.
Zhoršená imunita
Protože je správně fungující lymfatický systém zásadní pro funkční imunitní systém, při poruchách proudění lymfy se naše tělo stává zranitelnější vůči nemocem. Schopnost bránit se infekcím a choroboplodným zárodkům se snižuje a může docházet k častějším respiračním infekcím, opakovaným nachlazením, ale i k prodloužení hojení ran. Ucpaný lymfaticky systém je závažný především pro osoby s autoimunitním onemocněním nebo pro osoby po chirurgickém zákroku.
Jak rozproudit lymfatický systém
Rozproudit a vyčistit lymfatický systém lze několika způsoby. Vyzkoušet můžete přístrojovou lymfodrenáž neboli lymfatickou masáž, která je velice efektivní. S její pomocí zredukujete celulitidu a zbavíte se i mnoha dalších potíží.
Další možností je manuální lymfatická masáž, která se provádí pouze rukama bez použití speciálních přístrojů. Obě tyto masáže mají svá pozitiva a mohou být vhodné pro různé okruhy osob. Více o rozdílech mezi přístrojovou a manuální lymfodrenáží a o tom, jak probíhá lymfatická masáž si můžete přečíst na našem blogu.
Třetím způsobem, kterým můžete lymfu rozproudit, je tejpování neboli lymfotaping. Jedná se o nalepování pružných pásek na tělo v souladu s lymfatickým systémem. V okolí tejpu se prokrví pokožka, dojde k uvolnění lymfatických cest, a tedy ke správnému proudění lymfy. Tejpování doporučujeme podstupovat jako doplněk po lymfodrenáži. Zvýšíte tak její účinky.
Toužíte po redukci celulitidy, úbytku váhy či celkové detoxikaci organismu? Vyzkoušejte efektivní vitalizující lymfodrenáž s Hi-tech přístrojem ED-ONE, který umožňuje bezpečné, bezbolestné a účinné ošetření celulitidy.
Lymfodrenáž neboli lymfatická masáž
Jak nastartovat lymfatický systém vlastními silami
Správnou funkci lymfatického systému můžete podpořit i vlastními silami a nemusíte přitom trávit hodiny denně v posilovně. Stačí pravidelný pohyb – obyčejná chůze, jízda na kole nebo plavání či jógové cviky na lymfatický systém. Pro správné proudění lymfatického systému je důležitá také zdravá strava a dostatečný pitný režim. Vyzkoušet můžete bylinné čaje na lymfu z kopřivy, pampelišky a dalších bylin.
Na ucpaný lymfatický systém pomáhá také otužování. Lymfu rozproudíte i střídáním teplé a studené vody ve sprše, suchým kartáčováním nebo masírováním pokožky s použitím různých krémů či peelingů. Více podrobných tipů na to, jak rozproudit lymfatický systém, si můžete přečíst v našem dalším článku.
Queen Studio Hradec Králové
Máte-li otázky k procedurám nebo vás zajímá více o lymfatickém systému, neváhejte nás kontaktovat na telefonním čísle +420 607 127 127 nebo prostřednictvím e-mailu info@queen-studio.cz. Pokud vás zajímají i jiné procedury, prohlédněte si naši celou nabídku. Přečíst si také můžete reference našich zákazníků nebo další články na blogu.