Využijte možnost darovat poukaz na naše služby drahé polovičce. Číst více

Jak nastartovat lymfatický systém

Otékají vám nohy, máte časté bolesti hlavy a cítíte se stále unavení? Možná je na vině ucpaný lymfatický systém. Poradíme vám, jak lymfatický systém opět nastartovat a rozproudit lymfu, aby vaše obtíže ustaly. A pokud vás trápí i nevzhledná celulitida, máme pro vás dobrou zprávu. Správně provedenou lymfodrenáží dochází také k redukci pomerančové kůže.

Co je to lymfatický systém a jaká je jeho funkce

Lymfatický systém vede celým tělem, ale netvoří uzavřený okruh. Proudí jím nažloutlá tekutina – lymfa nebo také míza, která se postupně sbírá z tkání a v hrudním koši se dostává do krevního oběhu. Z tohoto důvodu je při lymfatických masážích důležitá opatrnost. Pokud se moc lymfy naráz dostane do krve, může se vám udělat špatně.

Tok lymfy je zajišťován smršťováním svalů. Pokud svaly nepracují, nejsou aktivní, dochází k hromadění lymfy v lymfatických cévách, tím se lymfatický systém ucpává a poté může docházet ke vzniku otoků a celulitidy.

Správné proudění lymfatického systému je důležité pro funkční imunitní systém a jeho důležitou úlohou je obrana těla před infekčními a nádorovými onemocněními. Lymfa z těla také vyplavuje toxiny, přebytečné tuky a další odpadní látky, a proto je důležité lymfatický systém nezanedbávat.

Příznaky nefunkčního a ucpaného lymfatického systému

Příznaků ucpaného lymfatického systému je několik. Patří mezi ně například tyto:

  • chronická únava
  • přibírání na váze
  • celulitida
  • trávicí potíže
  • revma, artritida, bolesti kloubů
  • otoky nohou
  • časté bolesti hlavy
  • infekce nosních dutin
  • kožní problémy – akné, vyrážky

Jak rozproudit a očistit lymfatický systém

Pokud jste na svém těle zaznamenali více zmíněných příznaků, je možné, že se porucha lymfatického systému týká právě vás. Nevěšte ale hlavu. Existuje několik různých způsobů, jak vyčistit a zároveň rozproudit lymfatický systém a my vám některé z nich představíme.

Lymfodrenáž – nejlepší procedura na očistu lymfatického systému

Lymfodrenáž neboli lymfatická masáž je velice účinná procedura, která kromě nastartování lymfatického systému redukuje celulitidu, pomůže vám s úbytkem váhy a detoxikuje organismus. Vaše kůže získá větší elasticitu a zpevní se vám tělo. Lymfodrenáž je vhodná i při boji s křečovými žilami a pomůže vám odstranit problém těžkých a unavených nohou.

Vybrat si můžete mezi ruční lymfatickou masáží a přístrojovou lymfatickou masáží. Největším rozdílem mezi nimi je, že manuální lymfodrenáž je velmi časově náročná. Ruční ošetření je potřeba provádět mnohem častěji a jedno sezení může trvat i čtyři hodiny. Pokud vás zajímá porovnání manuální a přístrojové lymfodrenáže, mrkněte na náš starší článek. 

Přístrojová lymfatická masáž vs. manuální lymfatická masáž

Manuální vs. přístrojová lymfatická masáž

Lymfodrenáž neboli lymfatická masáž je velice účinná procedura, která napomáhá vrátit do správné kondice váš lymfatický systém, zvýšit jeho výkonnost a působí jako prevence proti otokům. Dále přispívá k posílení imunity, formování postavy a celkové regeneraci a relaxaci. 

Pokud se u vás projeví příznaky ucpaného lymfatického systému, jedna z účinných metod je lymfodrenáž nebo pak také metoda lymfotaping, které provádíme u nás v Queen studiu. Zároveň vám v našem studiu poradíme, jak na komplexní očistu lymfatického systému. Více informací o lymfatických masáží však naleznete níže.

Přečíst si článek

Přístrojová lymfodrenáž je zcela bezbolestná, bezpečná a účinná. Provádíme ji přístrojem ED-ONE, který pracuje na principu hloubkové masáže. Pomocí nástavců tlačí na pokožku a tím ji uvolňuje a dává do pohybu lymfu. Velkou výhodou tohoto lymfodrenážního přístroje jsou různé nástavce, díky kterým může být lymfatická masáž prováděna na břiše, obličeji, ale i na horních a dolních končetinách. Chcete-li se dozvědět více o účincích a benefitech lymfatické masáže, přečtěte si náš další článek.

Lymfataping – lymfatické tejpování

O tejpování jste jistě slyšeli ve spojitosti s bolestmi svalů a kloubů, ale jeho funkcí kromě uvolnění receptorů bolesti je i rozproudění lymfy.

Lymfotaping je nalepování pružných pásek na tělo v souladu s lymfatickým systémem. Při správné aplikaci dochází v okolí tejpu k prokrvení pokožky a ke správnému proudění lymfy. Z toho důvodu doporučujeme nechat lymfotaping na odbornících, kteří přesně vědí, jak správně tejpy umístit.

Aplikace tejpu může být prováděna jako samostatná procedura, ale doporučuje se především po absolvování lymfodrenáže, aby byly její účinky co nejefektivnější.

Tejpování

Tejpování

Dejte sbohem otokům a bolestem svalů – urychlete léčení po operaci či úrazech, prodlužte účinek lymfodrenáže a zvyšte průtok lymfy díky lymfotapingu. Jedná se o nalepování pevných pásek na tělo v souladu s lymfatickým systémem.

Více informací

Podpoření proudění lymfy vlastními silami

Čaje a bylinky na lymfatický systém

Pro podporu lymfatického systému můžete vyzkoušet i pár našich tipů, které zvládnete v pohodlí domova. Vsaďte například na sílu přírody a vyzkoušejte čaje z bylin na lymfu. Vhodná je například kopřiva, přeslička, pampeliška, řebříček anebo svízel. Kromě prospěšných látek z bylinek tak budete mít i dostatečný pitný režim, který je pro proudění lymfy moc důležitý.

Pohyb a cviky na lymfatický systém

Nefunkční lymfatický systém rozproudíte také pravidelným pohybem, takže můžete do své rutiny zařadit například plavání, jízdu na kole nebo jógové cviky na lymfatický systém, ale postačí i obyčejná chůze. Vyzkoušet můžete také suché kartáčování nebo sprchování střídavě teplou a studenou vodou.

Myslete ale na to, že žádný z výše zmíněných tipů nemusí fungovat na sto procent. Pokud chcete mít jistotu, že jste pro své zdraví udělali to nejlepší, svěřte se do rukou odborníkům a nechte se profesionálně ošetřit.

Queen Studio v Hradci Králové

Máte-li zájem o lymfodrenáž, lymfotaping nebo jinou proceduru, neváhejte nás kontaktovat na telefonním čísle +420 607 127 127 nebo pište na e-mail info@queen-studio.cz. Pro nezávaznou konzultaci můžete využít také náš webový formulář. Můžete si také přečíst reference od našich zákazníků.

Chcete se objednat nebo na něco zeptat?

Nabízím nezávaznou konzultaci zdarma. Zavolejte, přijďte za mnou do studia nebo napište přes formulář. Všechny služby a procedury poskytuji tak, aby opravdu pomohly.

Zuzana Spudichová
Autor článku Zuzana Spudichová

Po střední ekonomické škole mě má láska ke knihám a českému jazyku zavála trochu jiným směrem. A tak jsem na vysoké škole vystudovala Jazykovou a literární kulturu. Při studiích jsem využila příležitosti a na krátký čas jsem se přesunula do Norska, které probudilo mou vášeň k cestování. Mými dalšími koníčky jsou čtení, sledování filmů a ve volných chvílích se věnuji i korekturám textů.

Nejnovější články

Využití kyslíku: Oxygenoterapie a kyslíková kúra
19. 2. 2024 Blahodárný kyslík

Oxygenoterapie pro zdravější organismus a kyslíková kúra k ošetření pleti

Znáte blahodárné účinky kyslíku na pleť i celkové zdraví? Pomáhá proti vráskám, únavě, nespavosti, akné, dýchacích potížích i srdečních onemocněních. Využívá se v lékařství, kosmetických salonech i wellness centrech. Dostupný je formou inhalace i ošetření pokožky. S oběma způsoby vás na následujících řádcích seznámíme.
Číst více
Jak se zbavit chloupků jednou provždy
27. 12. 2023 Odstraňování chloupků

Jak se zbavit chloupků natrvalo

Už vás nebaví neustálé holení a chcete se chloupků zbavit navždy? Máte šanci. Dokonce ne jen jednu. Je na čase se rozloučit s žiletkou, epilátory a vosky.
Číst více
Zobrazit další články