Jak působí lymfatické masáže
Stimuluje se při nich lymfatický systém, což je jakási čistička našeho těla. Lymfatickým systémem, který představují lymfatické cévy, mízní uzliny a některé orgány, se z těla odvádějí škodlivé látky. Putují z těla pomocí bezbarvé tekutiny, takzvané lymfy. Jestliže však systém nepracuje správně, škodliviny v našem těle se hromadí a vznikají potíže. K tomu, aby vše běželo tak jak má, pomáhá dostatečná míra pohybu, správná strava, ale právě i lymfatické masáže. Ty nám navíc umožňují, abychom se i cítili a vypadali lépe.
V praxi se rozlišují tři druhy lymfatických masáží:
- manuální
- přístrojová
- reflexní
Manuální lymfatická masáž
Manuální lymfodrenáž, jak už název vypovídá, je založená na působení lehkého tlaku a krouživých pohybech rukou po těle. Provádí je vyškolený pracovník, který vychází ze znalosti lymfatického systému. Ví tedy, jak správně nasměrovat odtok lymfy k uzlinám. Na rozdíl od jiných masáží se tato liší v tom, že se při ní nepoužívají žádné masážní oleje.
Masáž je prováděna bez jakýchkoliv přípravků. Tím se docílí většího tření a tedy i většího účinku. Žádnou bolest při této masáži necítíte. Naopak, cítit ji ani nesmíte. Manuální lymfodrenáž se považuje za nejúčinnější.
Přístrojová lymfatická masáž
K lymfatickým masážím byly ale vyvinuty i speciální přístroje. Od toho pak taková masáž nese název přístrojová.
Při takové masáži postižené místo navléknou do speciálního vaku a následně na vás působí různé tlaky, které posunují lymfu. Další z přístrojů zase pracuje na principu hloubkové masáže, kdy pomocí nástavců stlačuje a uvolňuje pokožku v postižené části. Díky tomu dochází k postupnému odbourávání tuků.
Oproti manuální masáži je přístrojová masáž levnější a časově méně náročná.
Reflexní lymfatická masáž
Ovlivňování lymfy pomocí reflexních plošek na noze se říká reflexní masáž. Na našich chodidlech prý existuje řada reflexních bodů, které mají návaznost na různé orgány. Podle této metody se postižená místa stimulují masáží a tím se dosahuje zrychlení oběhu po celém těle.